Gündem

Virüse karşı 3. doz aşılama başladı! Kimler 3. doz aşı olabilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgında aşılama sürecinin artacağına dikkat çekerken 3. doz aşılama için tüm detayları açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısının ardından aşılama süreci hakkında herkesi yakından ilgilendiren açıklamalar yapıldı. Toplumsal bağışıklık sisteminin kazanılması için aşılamanın önemi bir kez daha vurgulandı. Salgınla mücadele kapsamında ilk olarak ülkeye Sinovac aşısı getirilmişti. Bunun ardından kademeli olarak öncelik sıralamasına göre aşılar yapılmıştı. Özellikle kronik hastalığı bulunan 50 yaş ve üzeri vatandaşlara öncelik verildi.

Üçüncü Doz Aşılama için Randevular Başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yeni yapılan açıklama ile 3. doz aşılama randevularının açıldığı belirlendi. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlar ve sağlık çalışanları bundan sonraki dönemde yeni varyantlara karşı daha fazla koruma sağlayabilmek için 3. doz aşı olabilecekler. 3. doz aşılama için randevuların başladığı belirlendi.

BionTech Aşısı Olanlar için 3. Doz Aşı Gerekli Değil!

BionTech aşısının daha koruyucu olduğu ifade edildiği ve yeni varyantlara karşı da koruma sağladığı ifade edildiği için bu aşıyı olanlar 3. doz aşı olmayacaklar. Ancak üçüncü doz aşı olacak olan vatandaşlar ve sağlık çalışanları 3. dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar istedikleri aşıyı seçebilecekler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yapılmayacak. 3. doz aşı randevusunun alınması için 2. doz aşının yapımının üzerinden 3 ay geçmiş olması gerekecek. Böylece daha koruyucu bir sistemle toplumsal bağışıklığın elde edilmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu