Sinema

Ümmiye Koçak’ın Yün Bebek Filmi İzlemek İsteyenler İçin Şimdi BluTV’de!

Ümmiye Koçak tarafından yönetilen ödüllü film Yün Bebek, BluTV platformunda yayınladı. Yerli ve yabancı pek çok sinema festivalinde ödüle layık bulunan yapım, çekildikten dokuz yıl sonra ilk kez dijital bir yayın platforma geldi. İşte detaylar…

Aslen çiftçi olan, son yıllarda ise sinema sektörüne yönelen başarılı yönetmen Ümmiye Koçak çok sevilen filmi Yün Bebek ile ilk defa bir dijital mecraya geldi! Yerli içerik platformu BluTV tarafından yayın hakları satın alınan film, 2012 yılında galasını 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde gerçekleştirmiş, New York’ta düzenlenen bir başka festivaldeyse En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı ödülünü almıştı.

Yün Bebek konusu itibariyle Toroslar’ın zirvesinde yaşayan bir yörük kızı olan Elif’in aile baskısı altında kalmış sıkışmışlıklarla dolu hikayesini anlatıyor. Küçük kızın annesi Hatice’nin kendi yaşadığı tatsız olayların kızının başına gelmemesi için verdiği mücadeleyi işleyen yapımda, köydeki tiyatro topluluğunda bulunan 50 köylü kadın oyunculuk yapıyor. Ümmiye Koçak bu sayede kadınların sesini duyurmak, Anadolu kadınlarının ne kadar güçlü olduğunu vurgulamak istiyor.

Ümmiye Koçak Kimdir?

1957 yılında Adana’da doğan Ümmiye Koçak, ilkokuldan sonra eğitim hayatına devam edememiştir. Ancak elde ettiği kişisel gelişim kitapları sayesinde eğitimini kendi imkanlarıyla sürdürmüştür. Çiftçilik yapan Koçak’ın 2001 yılında kurduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu, hayatının dönüm noktası olmuştur. Burada Erik Eşkisi, Ozon Tapakası, Kara Kuyu, Doktor Beleş, Turunçgil Hayattır, Çiçekler Solmasın ve Hasret Çiçekleri gibi çok sayıda oyun yazmıştır. Bu oyunların bazıları büyük festivallerde, kalabalık kitlelere karşı sergilenmiştir.

Tarım sektöründen elde ettiği gelirler sayesinde kadına şiddet konulu Yün Bebek filmini yazıp yöneten Ümmiye Koçak, bu filmle dünya çapında büyük ses getirmeyi başarmıştır. Çeşitli televizyon dizilerinde oynayan Koçak’ın 2017’de çektiği Türk Telekom reklamında Cristiano Ronaldo oynamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu