Gündem

Sinema Dünyası Yasta! Cezayirli Usta İsim Ahmed Benaissa Hayatını Kaybetti

Sinema dünyası yasta! Cezayir sinemasının usta isimlerinden Ahmed Benaissa yaşamını yitirdi.

Yıllardır oynadığı film yapımları ve tiyatro sahneleriyle sinema dünyasının en çok beğeni toplayan isimlerinden olan Cezayirli Ahmed Benaissa, yakalandığı kansere yenik düştü. Tedavisini gördüğü Orleans’da 78 yaşında yaşamını yitiren ünlü komedyen Ahmed Benaissa, hastalığının en ağır zamanlarında da sanatsal etkinliklere katılmaya devam etmiş ve Cannes Film Festivali’nde de görülmüştü.

Büyüklü küçüklü birçok yapımda rol alan usta oyuncu, Camus’un ünlü eserlerinden “Yabancı” eserinin film versiyonunda oynadığı “Harun” rolüyle kariyerinde zirveyi görmüştü. Sinema dünyasının yanında televizyon ve tiyatrolarda da boy gösteren Ahmed Benaissa, toplamda 120’den fazla yapımda rol üstlenmişti.

Ahmed Benaissa Kimdir?

1944 yılında Cezayir’de doğan Ahmed Benaissa, yaşamının büyük bölümünü Paris’te geçirdi.  Burada aldığı tiyatro eğitiminin ardından 1971 yılında Derri Berkani tarafından yönetilen “Etoile aux dents ou Poulou le magnifique realise” adlı filmle sinema sektörüne ilk adımını atmış oldu. Oynadığı rolle beğeni toplayan usta oyuncu daha sonrasında Leïle et les autres, Buamama ve Le Clandestin filmlerinde de rol almıştı.

Cezayir Ulusal Tiyatrosu ve Oran Bölgesel Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmenlik de yapan oyuncunun ölümü Fransa ve ülkesi Cezayir’i yasa boğdu. Dünya sineması büyük bir değerini daha kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu