Sinema

Simülasyon Teorisi Konulu A Glitch in the Matrix Belgeseli Geliyor!

Simülasyon teorisi konulu belgesel filmi A Glitch in the Matrix, 2021’e damgasını vuracak önemli projeler arasında değerlendiriliyor. Yapımı uzun bir süredir devam eden proje, hepimizin aslında birer simülasyondan ibaret olduğunu ve yaşadığımız dünyanın gerçek dünyayla alakası olmadığını öne sürüyor. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu düşüncelerin şekillenmesinde Matrix film serisinden ilham alan yapım, şimdi tanıtım fragmanı ile bizlere ilk bakış sağlıyor.

Bir dijital simülasyon içinde yaşadığımızı öne süren The Matrix serisi, kuşkusuz ki bu alanda yapılmış en iyi örneklerden bir tanesidir. Bilim kurgu dünyasının yapı taşlarından biri olan gerçeklik kavramı, bu alanda iş yapan projelerin vazgeçilmez temaları haline gelmiştir. Matrix’in haricinde bunlardan bazıları ise hemen hatırlayacağınız Westworld ya da Rick and Morty gibi diziler olabilir. Sinema filmleri ve televizyon filmlerinde daha çok eğlence odaklı kullanılan simülasyon teorisi, aynı zamanda önemli felsefi tartışmalara da konu olmaktadır.

“Ya Tüm Bunlar Birer Simülasyondan İbaret İse?”

Stanley Kubrick’in The Shining (Cinnet) filmindeki görüntüleri ve tartışmaları konu alan 237 No’lu Oda filminin de yaratıcısı olan ünlü belgesel yönetmeni Rodney Asher, A Glitch in the Matrix belgeseli ile hepimizin bir simülasyon içinde yaşadığı teorisine derinlemesine bir analizde bulunuyor. Bu alanda yapılmış klasik filmlere, kültürel ögelere, bilim, felsefe ve komplo teorilerine dayanan yapım, geniş röportaj kadrosuyla sıra dışı bir felsefi belgesele imza atmayı umuyor.

Matrix 4 filminin de vizyona gireceği 2021 yılında gösterime girecek A Glitch in the Matrix filmi 5 Şubat‘ta gösterime girmeye hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu