Gündem

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi 2022

Silvan Gezilecek yerler
Silvan ilçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Gelişmekte olan ilçenin en çok Malabadi Köprüsü ile tanındığı bilinmektedir ve ayrıca Silvan, üzerinde oturduğu araziler nedeniyle tarihi yapıları barındırmaktadır. Ayrıca mahalledeki tarihi binalarda yer almaktadır.

Diyarbakır’ın ilçelerinden biri olarak bilinen Silvan’a ulaşmak için çeşitli ulaşım yollarını kullanabilirsiniz. Günübirlik gezileriniz veya birkaç günlük konaklamalarınız için tercih edebileceğiniz alternatif yerlerden biridir.

Silvan ilçesi ve gezilecek yerler
Silvan ilçesinin tarihi antik çağa kadar uzanmaktadır. Eski uygarlıklara ev sahipliği yapan bu ilçede tarihi yapıları görmek mümkün olup, tarihi eserlerin birçok döneme ait olduğu ve tabakalaşma yoluyla günümüze ulaştığı da söylenebilir.

Silvan ilçesine gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerler ise şöyle:

  • Malabadi Köprüsü
  • Hasuni Mağaraları
  • Behlül Bey Camii
  • Selahaddin Eyyubi Camii
  • kırık minare
  • Silvan Kalesi

Bu, ilçenin yöresel lezzetlerini tadarak gezinizi zenginleştirebileceğiniz şeklinde açıklanabilir. Aynı zamanda bu bölgeleri bir rehber eşliğinde gezmek ya da yerel halkla iletişim kurmak faydalı olabilir.

Hasuni Mağaraları
İl merkezine ortalama 6 km uzaklıkta bulunan bu bölge, ilin en büyük mağarası olarak gösteriliyor. Aynı zamanda kendini ilkel bir topluluk olarak ifade eder. Bu bölgede büyük bir kaya parçası var. Bu kaya parçasının içine kazılmış ve apartman olarak inşa edilmiş 300 odası var. Bu odalar birbiriyle bağlantılıdır. Aşağıdan su tünelleri geçmektedir. Bu alana merdivenle erişilebilir. Oraya gidebilir ve harika manzaraya hayran kalabilirsiniz.

Malabadi Köprüsü
İlçedeki en ünlü tarihi yapı Malabadi Köprüsü. Batman İl sınırı ile ortaklığı olduğu için iki ilçeye ait bir yapı olarak bilinmektedir. Bu köprü Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta olduğunu da söyleyebiliriz. Köprü Artukoğulları zamanından 1147 yılında yapılmıştır. Ayrıca bugün bu bölgede yeni bir köprü yapıldığı için ulaşım buradan sağlanıyor.

Köprü nişlerinde insan, hayvan ve güneş motifleri gibi motifler bulunmaktadır. Ancak, eski ihtişamında durmuyor.

Salahaddin Eyyubi Ulu Camii
Şehir merkezinde bulunan bu cami, Eyyubilerin hükümdarı Salahaddin Eyyubi’nin adını taşıyan bir yapıdır. Mahallenin en eski ve en büyük camisi olmasının yanı sıra mahalledeki en önemli eserlerden biri olarak biliniyor. Yapım işi 1031 yılında yapılmıştır. Yıkılmış bir kısmı vardır. Yıkım kısmı 1913’te yeniden inşa edildi.

kırık minare
Şehir merkezinin ortalama 500 metre güneydoğusunda bulunan bu minare, Eyyübiler döneminde yapılan yapılar arasında yer alıyor. 5 katlı minare zamanla kısmen yıkılmıştır. Gözlemevi olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Silvan Kalesi
İlçe için bir diğer önemli yapı ise Silvan Kalesi’dir. Bu kale MÖ 80’lerde inşa edilmiştir ve Tigran Krallığı tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Daha sonra Bizans İmparatorluğu ile birlikte bugünkü şeklini almıştır.

Kale, dünyada dolgu ile yapılan ilk kale olarak bilinmektedir. Ayrıca kireçtaşından yapılmış bir kale olarak tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Kalenin vilayet tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olduğu da belirtilmektedir.

Silvan ilçesinde ne yenir?
Diyarbakır’ın yemekleriyle ünlü Silvan ilçesi de her damak zevkine uyum sağlayabilecek yemek menüleri sunuyor. Farklı yerel restoranlara da rastlamak mümkün.

Özellikle et sevenler için yöresel mutfakların olduğu söylenebilir. Silvan ilçesine gelenler Ayvalı kavurma, Gevre, ciğer kebabı ve kaburga dolması gibi yemeklerin tadını çıkarabilirler. Aynı zamanda ilçede meşhur olan Diyarbakır ekmeği de yenilebilir.

Meftune, Pıçık ve Nardanaşı yemekleri, farklı lezzetlerin buluştuğu yemekler arasında yer alıyor. Mahalleye gelenler yemekten sonra buranın meşhur tatlılarını da tadabilirler. Özellikle şerbetli tatlıları ile dikkat çeken mahallede kadayıf peyniri, zingil ve revani gibi lezzetler müşteriler tarafından sıkça deneniyor. Diyarbakır’ın meşhur tatlılarından biri olan Burma kadayıf,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu