Gündem

SGK Açıkladı Herkes Şoke Oldu: O Kişiler Tam 6 Yıl Erken Emekli Olabilecek!

Erken emekli olabilmek herkesin en büyük hayallerinden biri günümüzde pek çok kişi yaşa takıldığı ya da prim günü tamamlanmadığı için emekli olamıyor ancak SGK’nın “Doğum Borçlanması”nı bilen kişi sayısı sayısı oldukça az. Eğer siz de çalışan bir anneyseniz 3 çocuk için toplamda 6 yıllık prim kazanma şansına sahipsiniz! İşte tüm detaylar.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması, SGK’nin çalışan anneler için sunmuş olduğu fırsatlardan biri. Evlenip çocuk sahibi olan kadınlar bir süre boyunca çalışamıyor bu yüzden de hem çalışma hayatından uzak kalıyor hem de emekliliklerini uzatmak zorunda kalıyorlar ancak SGK’nın bu düzenlemesi ile birlikte her çocuk için yaklaşık 2 yıl, 3 çocuk için ise toplamda 6 yıl kadar geriye dönük isteğe bağlı ödeme yaparak; erken emekli olabiliyorsunuz!

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Elbette SGK’nın doğum borçlanmasına başvuracak kişilerde aranan belli başlı şartlar bulunuyor. Bu şartlar ise SGK’nın resmi sitesinde şu şekilde sıralanmış:

  • Doğum Borçlanmasına başvuracak kişinin SSK’lı (4A) olarak en az 1 gün kadar çalışmış olması gerekiyor,
  • Doğum Borçlanmasına başvuracak kişinin, işten ayrıldıktan sonra doğum yapmış olması gerekiyor,
  • Ayrıca çocuğun sağ doğmuş ve yaşıyor olması aranan şartlar arasında,
  • Doğumdan sonra 2 yıl boyunca çalışmamış ya da kısmen prim ödenmemiş olması gerekiyor.
  • En fazla üç doğum için borçlanma yapılabilir. Doğum yapan kadın daha fazla doğum yapmış ise aralarında tercih yapabilir. Maaş düzenlemesi gereği 2000 yılından önceki doğumların seçilmesi maaş yönünden avantaj sağlayacaktır.

Doğum Borçlanması Ödemeleri Ne Kadar?

SGK’nın aradığı şartları karşılayan kadınların merak ettiği diğer bir nokta ise ücretler. 2021 yılı için Doğum Borçlanmasında kabul edilen günlük borçlanma tutarı: 38,16 TL. Bir aylık borçlanma tutarı: 1,144 TL. Bir çocuk için yani toplam 720 günlük borçlanma tutarı ise 27.475 TL olarak karşımıza çıkıyor. İki çocuk için borçlanma tutarı 54.950 TL oluyor. Üçüncü çocuk da bu süreye eklenirse toplamda 2160 günlük prim tutarı geri ödenebiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu