Dizi Haberleri

Mutlaka izlemeniz gereken en iyi 11 yabancı dizi serisi!

Sizler için mutlaka izlemeniz gereken kaliteli yabancı dizi serisin listesini derledik

Bugüne kadar gündeme gelen pek çok kaliteli yabancı dizi bulunuyor. Her ne kadar bu yabancı dizilerden bazıları çok fazla popüler olsa da bazıları sadece belirli bir kitle tarafından biliniyor. Bu liste içerisinde elbette ki eksikler olacaktır. Eğer bu listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz yabancı diziler var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

1.) Hannibal (2013)

 

Hannibal dizisi ünlü bir eserden ekranlara aktarıldı. Bilindiği üzere Anthony Hopkins’in başrolünde yer aldığı Kuzuların Sessizliği filmi ile Hannibal karakteri dünya çapında bir üne kavuşmuştu. Aradan geçen yılların ardından Mads Mikkelsen’in başrolünde yer aldığı Hannibal dizisi seyirci ile buluştu. Ünlü aktör dizide insanları öldüren ve onları etini yiyen bir psikiyatristi canlandırıyor. Dizide Will Graham ile olan mücadelesini izliyoruz. Ancak kendisi manipülasyon konusunda o kadar uzman biri ki bunula çevresindeki herkesi etkilemeyi başarıyor. Dizi çok fazla bilinmese de kendine has bir hayran kitlesine sahip. Dizi 3. sezondan oluşuyor ve her sezon seyirciyi kendisine çekmeyi başarıyor.

2.) Bay Robot (2015)

 İlk sezonun yayınlanmasının ardından büyük bir popülerlik kazanmış olan Mr. Robot dizisi sonraki sezonlarında büyük bir seyirci kitlesi kaybetti. Pek çok kişi ilk sezondan sonra diziyi izlemeyi bıraktılar. Ancak sonrasında devam edenler final sezonunda bu sabırlarının karşılığını fazlası ile aldılar. Dizi ilerleyen sezonlarda özellikle 3. sezonda oldukça ağır ilerliyor. Fakat final sezonunda yayınlanan özellikle 2 bölüm ve final bölümü kesinlikle dizi tarihine geçecek olan bölümler. Genelde yabancı dizilerin finalleri seyirciyi pek fazla tatmin etmez ve bazıları da oldukça saçma bir finale sahiptir. Ancak Mr. Robot bunun tam tersi. Finali ile birlikte sizi etkilemeyi ve aklınızdaki soru işaretlerini de cevaplamayı başarıyor.   Filmde Elliot isimli bir hackerın başından geçenler anlatılıyor.
3.) Dexter (2006 – 2013)

Dexter, Miami’de polis teşkilatında kan analisti olarak çalışan sıradan bir adamdır. Fakat kendisi aslında bir seri katildir ve geceleri insanları öldürmektedir. Ancak kendisi sıradan bir seri katil değildir ve belirli kuralları vardır. Sadece suçlu ve cinayet işleyen insanları öldürmektedir. Polis teşkilatında çalıştığı için de onlardan önce olayları çözerek suçlu kişileri bulur ve öldürür. Her öldürdüğü kişiden de bir parça kan alarak koleksiyonuna katar. Cinayetlerini titiz bir şekilde işler ve arkada hiçbir kanıt bırakmaz. Öldürdüğü kişilerin cesetlerini de poşetlere koyarak teknesinden okyanusa atar. Michael C. Hall’un muazzam bir oyunculuk performansı sergilediği bu dizi kesinlikle izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi.

4.) Black Mirror (2011 – devam)

Her bölümünde ayrı bir hikayenin anlatıldığı bu dizi daha çok bilim kurgu seven kişilere hitap ediyor. Özellikle birtakım karamsar ve distopik gelecek senaryolarına odaklanıyor. Ancak bunu yaparken de günümüzde olan teknolojilerle de bağdaştırıyor. Bir anlamda seyirciye gelecekte gerçekleşmesi mümkün olan senaryoları sunuyor. Her bölümün konusu farklı olduğundan dolayı istediğiniz herhangi bir bölümden başlayarak izlemeniz mümkün. Bölümlerin konularına bakarak ilginizi çeken bölümlere bakabilirsiniz. Özellikle bölümleri sinema filmi kalitesinde.

5.) The Boys (2019)

Bugüne kadar genellikle bizlere çok gerçekçi olmayan süper kahraman hikayeleri anlatıldı. Ancak The Boys dizisi bu tabuyu kendine has tarzı ile kırmayı başarıyor. Dizide insanlardan bazıları kendilerine has süper güçle doğarlar. Bunun üzerine de ünlü bir şirket bu süper kahramanları insanlara yardım etmesi için yönlendirir. Onların sosyal medya pazarlamasını yapar ve filmler çeker. Onlar adına ürünler çıkarır. Her süper kahramanın da pek çok hayranı vardır. Fakat her şeye rağmen onlar da özünde insandır ve sanılanın aksine mükemmel bir karaktere sahip değillerdir. Süper kahramanların hepsinin kendilerine has insani sorunları vardır ve aslında sanıldıkları kadar iyi değillerdir. Dizi hem bu konuları seyirciye aktarıyor hem de günümüz sorunlarını da kendine has bir şekilde eleştiriyor.

6.) True Detective (2014 – 2019)

Rust Cohle oldukça karamsar olan ve birtakım psikolojik ve varoluşsal sıkıntıları olan bir adamdır. Martin Hart ise evli bir adamdır ve işini doğru bir şekilde yapmaya çalışan bir dedektiftir. Birbirinden farklı karakterlere sahip olan bu iki adam dedektif olarak ekip olurlar. Zaman içinde de karşılarına oldukça farklı ritüellerde öldürülen kişilerin cinayetlerini çözmeye çalışırlar. Olayı çözmeye çalıştıkça işin ardından çok daha derin olaylar çıkmaya başlar. Kendine has çekim tarzı, replikle ve oyunculukları ile kesinlikle izlenmesi gereken yabancı dizilerden bir tanesi.

7.) Criminal Minds (2015 – 2020)

Polisiye dizisi arayanlar ile oldukça ideal bir yapım olan Criminal Minds’ın her bölümünde farklı vakaların çözülmesini inceliyoruz. Polis ekibinde yer alan herkesin kendine has özellikleri var ve bu özellikleri sayesinde olayları nasıl çözdüklerine odaklanıyoruz. İlerleyen sezonlarda bazı oyuncular değişse de genel olarak belirli bir kalitede ilerleyen ve çok fazla beklenti içine girilmeden izlenmesi gereken bir yapım.

8.) After Life (2019 – 2020)

Tony eşiyle yaşayan ve mutlu bir hayat süren bir adamdır. Ancak bir gün çok sevdiği eşi olan Lisa’yı kaybeder. Yaşadığı bu kaybın ardından da büyük bir depresyona girer. Artık çok daha huysuz bir adamdır ve hayattan zevk alamaz hale gelir. Normalde bir insanın yas süresi belirli bir noktadan sonra sona erer. Ancak Tony’nin yas süresi daha fazla uzar ve bu da onu psikolojik yönden oldukça kötü etkilemeye başlar. Ricky Gervais’in başrolünde yer aldığı bu yapım konuyu hafif mizah öğeleri ile ele alıyor.

9.) Fringe (2008 – 2013)

Bilim kurgu denildiğinde akla gelen ilk dizilerden bir tanesi olan Fringe’de Olivia bir dedektiftir. Bir süre sonra yolu bir deha olan Walter Bishop ve oğlu Peter ile kesişir. O saatten sonra birlikte yaşanan birtakım tuhaf olayları çözmeye başlarlar. Walter oldukça büyük bir zekaya sahiptir ancak kendisi dışarından bakıldığında pek de öyle görünmez. Dizi boyunca neredeyse onlarca bilim kurgu hikayesine tanıklık ediyoruz.

10.) Prison Break (2005 – 2017)

Hapisten kaçış temalı yapımları seviyorsanız Prison Break tam da size göre demektir. Türkiye’de pek çok kişinin izlediği ilk yabancı dizilerden bir tanesi olan yapımda her bölüm heyecan dorukta. Pek çok dizinin aksine oldukça akıcı bir şekilde ilerliyor ve her bölümün sonunda karakterlerimiz büyük bir çıkmaz içine giriyor. O durumdan nasıl kurtulacaklarını merak ettiğiniz için de direkt olarak sonraki bölüme geçiş yapıyorsunuz. Akıcı, aksiyonu ve heyecanı bol bir dizi arıyorsanız Prison Break dizisini kesinlikle izlemelisiniz.

11.) Game Of Trons (2011 – 2019)

Gişe rekorları kıran düzeyde prodüksiyon değeri ve özel efektler, mükemmel bir oyuncu kadrosu ve karmaşık karakterlerle dolu bir dünya, entrika ve çarpıcı dönüşler “Thrones”u takip edilmesi en sürükleyici dizilerden biri yapıyor. Elbette, destansı sekiz sezon boyunca inişler ve çıkışlar var, ancak izlenebilecek en iyi yetişkin dramalarından biri olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu