Gündem

Kredi Çekecek Herkesi İlgilendiren O Karar Geldi: Devletten İhtiyaç Kredilerine Yeni Düzenleme! Şimdi Ne Olacak?

Özellikle Koronavirüs pandemisinde patlak veren ihtiyaç kredisi çılgınlığı devletin de dikkatini çekti. Bankalar yeni müşterilerin ilgisini çekebilmek ve mevcut müşterilerinin de kendilerinde kalmasını sağlamak amacıyla birbirinden cazip, avantajlı kredi ürünleri çıkartmaya devam ediyor. Özellikle de düşük faizli, uzun vadeli ve ertelemeli kredilere sahip olmak için şubelere gitmeye de gerek kalmayınca milyonlarca kişi ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç kredisi kullanmaya başladı.

Yeni Düzenlemeler Yolda

Bankalar da ülkemizde ihtiyaç kredisi çılgınlığını görünce, kredilerin üst limiti arttırdıkça arttırdı! Pek çok banka şimdilerde 100 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisiyle müşterilerinin yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Tek tıkla 100 bin TL’ye kadar kredi alabildiklerini gören vatandaşlar ise ihtiyaç kredilerine yoğun ilgi göstermeye başladı ancak geri ödemelerde sorunlar yaşanınca devlet bu işe bir el atması gerektiğinin farkında vardı ve ihtiyaç kredilerine yeni bir düzenleme getirildi.

İhtiyaç kredilerine de kredi kartları gibi bir limit getirileceği konuşuluyor. Bildiğiniz gibi ilk defa kredi kartı alacak olan kişilerin, kredi kartı limitleri gelirlerin en fazla 2 katı olabiliyor. Birinci yılın ardından devam eden dönemlerde ise geliri artan ya da düzenli ödeme yapan kişilerin kredi kartı limitleri, gelirlerin 4 katına kadar çıkabiliyor. İhtiyaç kredilerinde de böyle bir düzenlemenin yapılacağı söz konusu.

Bakan’ın Açıklamasından Sonra Düzenleme İçin Düğmeye Basıldı!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz aylarda ihtiyaç kredileri için yeni düzenlemelerin geleceğini söylemişti. 36 aylık vadenin sabit kalacağının altını çizen Lütfi Elvanın bu açıklamasına göre artık herkes istediği kadar ihtiyaç kredisi kullanamayacak; “Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu. Bu konuda bazı tedbirler aldık ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalardan bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız” Bakalım ilerleyen dönemlerde ihtiyaç kredileri nasıl şekillenecek?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu