Gündem

DNA Testi Yaptırdı Hiç Beklemediği Bir Sonuçla Karşılaştı

Kolombiya’da DNA testi yaptıran kadının sonuçları şaşırttı. Test yaptıran kadın, çıkan DNA sonuçlarına göre kızının hem annesi hem de dayısı.

Kolombiya’da DNA testi yaptıran kadının sonuçları şaşırttı. Test yaptıran kadın, çıkan DNA sonuçlarına göre kızının hem annesi hem de dayısı. Yapılan incelemeler, bu sonucun nedeninin tetra gametik kimerizm vakası olduğunu ortaya koydu.

Yapılan DNA testine göre bir kadının, kızının hem annesi hem de dayısı olarak tespit edilmesi, tıp dünyasında çok büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Kulağa oldukça şaşırtıcı gelen bu sonuç, ilk anda DNA testlerinin güvenilirliğinin sorgulanmasına neden oldu.

Kolombiya’da Genetik Enstitüsünde yapılan testte Juan Yunis, bir kadın DNA’sına yaptığı test esnasında erkek DNA’sına rastladı. Yapılan işlemin laboratuvar hatası olduğunu düşünerek testi yeniledi. Birkaç kez yenilemesine karşın sonuç değişmedi.

Tetra Gametik Kimerizm Olduğu Anlaşıldı

Bu şaşırtıcı durumun daha detaylı incelenmesi sonucunda, ortada bir tetra gametik kimerizm vakası olduğu anlaşıldı. Yani kızın annesinin bedeninde hem XX hem de XY kromozomları vardı.

Annenin DNA’sında bulunan dört gamet nedeniyle Latincedeki dört anlamına gelen tetra sözcüğü kullanılıyor. Söz konusu durumun, en yaygın gametik kimerizm anomalilerinden olduğu açıklandı.

Annede bulunan bu durum, kızının hem annesi hem de dayısı olarak görünmesine yol açıyor. Babanın DNA’sı da dikkate alındığında ortadaki akrabalık bağı kanıtlanabiliyor.

Dünya genelinde şimdiye kadar tespit edilen toplam 20 tane tetra gametik kimerizm vakası olduğu açıklandı. Son tespit edilen vaka Kolombiya’dan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu