Dizi HaberleriFragman

Dizisi Yeni Bölüm – Uyanış Büyük Selçuklu 30. Bölüm Özeti Ve Fragmanı – Sencer Melik Oluyor!

Melikşah'ın iki oğlundan biri Muhammed Tapar ve Sencer arasında devlet için çekişmenin başlayacağını anlıyoruz. Çünkü; Sencer'e, babası Melikşah tarafından makam verildiğini ve Melik olduğunu görüyoruz.

Ama, bu durum Tapar’ın hiç hoşuna gitmez, hakkının yendiğini düşünür ve bunun için harekete geçecektir. Sencer’e kıyasla daha acemi, tecrübesiz ve erken sinirlenen bir yapısı olan Tapar’ın istemeden devlet düşmanlarıyla aynı safta yer almasından korkuyorum.

Uyanış Büyük Selçuklu 30. bölüm özeti devam ediyor.

Yeni bölümde Melikşah, Nizamülmülk ve Sencer hakkında kesin hükmünü verecek. Diğer taraftan da Terkin Hatun, devleti ele geçirmek için savaşır ve hiç akıllanmaz. Onun da foyası, işbirlikçileri ve yaptığı hainlikler bir bir ortaya çıkacaktır İnşaallah.

Melikşah’ın tek derdi bununla da bitmez; Melik Turanşah ve Melik Tekiş de Ona karşıdır ve devletin hakimiyetini ele geçirmek için Melikşah’ın en zayıf zamanını kollamaktadırlar. Melikşah her ikisine de, biat etmemeleri hailinde bedelini ağır ödeyecekleri tehdidinde bulunur. Ama, karşı taraf geri atmayarak savaşmaya karar verirler. Hatta, Tekiş’in de iş birliği yaptığı Hasan Sabbah’da tüm gücüyle Selçuklu’ya savaşa başlamıştır.

Alpaslan’ın ölümünden sonra tahta geçip devleti büyüten Melihşah, tahta çıktığı gün oğlu Sencer’den de ayrılmak zorunda kalmış ve bunu yıllar sonra öğrendiğinde çok kızmıştı. Devlet mirasına ortak olan Sencer, sadece kardeşi Tapar’ı değil diğer fırsat kollayan Melik’leri de ayağa kaldırmıştı. Saray içindeki çalkantılar, hainler, gözlerini makam hırsı bulayan en yakınlarına karşı mı savaşmalı yoksa devlete göz diken düşmana karşı mı? Melikşah’ın durumu hiç kolay değil….

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi karakterleri ve gerçek isimleri

 • Melikşah (Buğra Gülsoy). 3. Selçuklu sultanı, Sultan Alpaslan’ın oğlu.
 • Ahmed Sencer (Ekin Koç). Yıllarca babasından ve saraydan uzak büyümüş, Nizamülmülk’ün herkesten gizli yetiştirdiği cengaver Melik.
 • Nizamülmülk (Mehmet Özgür). Selçuklu devletinin kara kutusu vezir.
 • Terken Hatun (Hatice Şendil). Devleti ele geçirmenin peşinde. Hırs kurbanı.
 • Hasan Sabbah (Gürkan Uygun). Çok sinsi, akıllı, ikna gücü yüksek, Selçuklu’yu hem içerden hem de dışardan en çok yıpratan Batıni düşmanı.
 • Zübeyde Hatun (Sezin Akbaşoğulları). Saray’ın baş hatunu ve Melikşah’a en sadık sadık eşlerinden.
 • Muhammed  Tapar (Ali Gözüşirin). Melikşah’ın oğlu.
 • Gevher Hatun (Leyle Feray). Melik Muhammed Tapar’ın hanımı.
 • Başulu (Pınar Töre). Sencer’in ve Tapar’ın anası, Melikşah’ın öldü bildiği çok sevdiği eşi.
 • Melik Tekiş (Atılgan Gümüş). Sultan Melikşah’ın kardeşi. Gözlerine mil çekilmesine rağmen hala Melikşah’ı devirmek için Turanşah ile ortaklık yapmıştır.
 • Turanşah (Ogün Kaptanoğlu). Melikşah’ın amcaoğlu. Sencer’i bahane edip Melikşah’a karşı ayaklanacak.
 • Markus (Kaan Taşaner). Romalı savaşçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu