Dizi HaberleriFragman

Ahmet Yesevi dizisi Mavera Ramazan’da TRT1’de: İşte ilk bölüm tanıtımı

Her akşam saat 23:45'te yeni bölümlerini izleyebilirsiniz. Kaçıranlar üzülmesin; her gün 16:15'te tekrar bölümlerini izleme şansınız var.

TRT1 Ramazan ayında izleyicisiyle buluşturmak istediği yeni dizisinin tanıtımını yaptı. Divan-ı Hikmet‘in yazarı Hace Ahmet Yesevi‘nin hayatının anlatıldığı “Mavera” dizisi 2021 Ramazan’da izleyebileceğiniz harika bir dizi. Mavera dizisi ilk bölüm ne zaman?

TRT 1 Mavera dizisi konusu ve 1. bölüm tanıtımı

ES Film Yapımcılığında Konya’da çekilen Mavera dizisi ünlü Türk Mutasavvıfı Hace Ahmet Yesevi‘nin hayatını konu almaktadır. Büyük din alimi Ahmet Yesevi ve talebelerinin İslam’ı Türklere anlatmak için verdikleri çabaları konu almaktadır.

Mavera dizisi oyuncu kadrosu

Başrol oyuncusu Korel Cezayirli olacak. Dizisinin diğer oyuncularından bazıları, Görkem Sevindik, Gökhan Atalay, Korel Cezayirli, Necip Karakaya,

Ahmet Yesevi kimdir?

1093 Kazakistan doğumludur. Bir diğer adıyla Ata Yesevi olan Ahmet Yesevi mutasavvıf olmasının yanı sıra aynı zamanda bir şairdir. Tam adı ise; Ahmed bin İbrâhim bin İlyâs Yesevî. Bir, Türk İslam mutasavvıfı ve Divan-ı Hikmet’in yazarıdır. İslamiyet’in Türkler arasında yayılması konusunda canla başla çalışmıştır. Yesevilik akımının kurucusudur. 1166 da Türkistan’da vefat etmiştir.

Divan-ı Hikmet kitabı konusu nedir?

Hoca Ahmet Yesevi’nin yazdığı hikmet şiirleri toplanarak kitap haline getirildi. Kitap; Türk Tasavvuf edebiyatının en büyük eserlerindendir. Kutadgu Bilig’den sonraki en büyük Türk edebiyatı kitabıdır.

Sarı Saltuk, Görkem Sevindik kimdir?

1986 ekiminde Adana’da doğmuştur. Müjdat Gezen Sanat Merkezinde eğitim alan ünlülerdendir. İlk olara Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde oynamıştır (2007) (Pusat karakteri). Görkem Sevindik’in oynadığı diziler;

  • Kurtlar Vadisi Pusu
  • Kalbim Seni Sevdi.
  • EDHO (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz).
  • Söz dizisi.
  • Ramo.
  • Kırmızı Kamyon.
  • Mavera (Sarı Saltuk karakteri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu